Připravte váš automobil na letní sezonu

Teplé počasí již klepe na dveře, a tak byste neměli zanedbat přípravu vašeho vozu na letní sezonu. Nejen ten, kdo v zimě raději moc nejezdil, ale i ti, kteří svůj automobil proháněli sněhovými závějemi a posypanými silnicemi, by měli autíčku dopřát něco jako lázně – vše pořádně zkontrolovat a postarat se o to, aby mu nic nechybělo. A věřte, že vám vaše auto tuto péči vrátí tak, že bude věrně sloužit celou sezonu.

1.       Zkontrolujte stav letních pneumatik dříve, než se pustíte do přezouvání. Pokud mají dezén menší než 1,6 milimetrů, anebo pokud na nich najdete nějaké poškození, je potřeba koupit nové. Jízda na opotřebovaných pneumatikách je totiž velmi nebezpečná, a navíc nepříjemná. Když pneumatiky přezujete, nezapomeňte je správně nahustit, neboť i nesprávný tlak zásadně ovlivňuje jízdní vlastnosti.

2.       Auto důkladně umyjte. Přes zimu může být prolezlé solí, která zbytečně zaviní korozi. Použijte vysokotlakou hadici, kterou řádně umyjte nejen karoserii, ale také podvozek.

3.       Zkontrolovat byste také měli klimatizaci. Ve filtrech se mohly usadit nečistoty a plísně, proto je raději nechte vyměnit. Doplňte také kapalinu, aby se nezadřel kompresor.

4.       Zkontrolujte stav baterie. Krátké trasy nebo mráz mohly zapříčinit, že zeslábla, takže byste nemuseli příště nastartovat.

5.     Také stěrače si zaslouží vaší pozornost. Nejen pouhým pohledem zjistíte jejich stav, pokud jsou tvrdé a popraskané, vyměňte je. A zimní směs na odstřikování vyměňte za tu letní.

6.     Zkontrolujte, zda není prošlá lékárnička.

7.     Ujistěte se, že vám fungují všechna osvětlení, a že máte kompletní výbavu náhradních žárovek.

8.       Proveďte kontrolu všech kapalin – brzdové kapaliny, chladicí kapaliny i oleje.

9.       Zkontrolujte si také doklady – zda platí zelená karta i že máte platný řidičský průkaz.

Čím důkladněji váš automobil prohlédnete a zajistíte mu péči a přípravu na letní sezonu, tím získáte jistotu, že zvládne i dlouhé letní projížďky.