Senioři a internet

Všichni senioři dnešní doby vyrůstali bez smartphonů, tabletů, počítačů, notebooků a samozřejmě bez internetu.
Ne všichni z nich jsou jeho zastáncem, ale najdou se mezi nimi tací, kteří „jdou s dobou“ a pokud ho ještě aktivně nevyužívají, můžete se setkat s tím, že Vás požádají, abyste je s internetem naučili.
brýlatá babička
Nejdříve jim samozřejmě vysvětlete, že i internet má svá úskalí, a na co by si měli dávat pozor, toto téma můžete začít vysvětlovat např. už u internetové pošty, postupovat přes sociální sítě, až dojdete např. k internetovému bankovnictví, pokud ho bude chtít Váš senior využívat.

Co všechno mohou senioři na internetu „zvládnout“:

Internetová pošta– vysvětlete jim, jakým způsobem zasílat e-maily, aby nemuseli s každým dopisem, který chtějí poslat ať už na úřad nebo vnučce poslat, chodit na poštu.
Sociální sítě– je až překvapující, kolik seniorů si v poslední době zakládají profil na některé ze sociálních sítí (nejoblíbenější je u seniorů Facebook), je to pro ně možnost, jak být ve spojení „se světem“, s rodinou a přáteli, rádi se pochlubí svými fotografiemi z výletu, nebo si prohlédnou fotografie své rodiny z dovolené. Právě u sociálních sítí jim zdůrazněte možnost nebezpečí.

Některým seniorům nebude dělat problém posílat i SMS zprávy přes internet.
Pokud si na to Váš senior troufne (hlavně je nesmíme podceňovat), můžete mu vysvětlit možnost telefonování přes Skype, hlavně v tom případě, pokud máte bydliště od sebe poměrně dost vzdálená, a pokud Vy bydlíte např. v zahraničí, tím spíše.

Další možností, hlavně pro ukrácení času v dlouhých zimních měsících, může být, když jim ukážete, jak si mohou stahovat různé hry, nebo jak hrát hry on-line.

Internetové bankovnictví– tuto službu je můžete také naučit využívat v pohodlí domova, aniž by museli s každým příkazem k úhradě chodit do banky, vysvětlete jim, jak si nastaví trvalé příkazy k úhradě apod.
Jediným zádrhelem při práci seniorů s internetem mohou být různá přihlašovací jména a hesla, dobré pro seniory, mít pro všechny internetové servery, které budou používat stejná, budou se jim dobře pamatovat.
jablka u pc
Pokud Vy sami na to nemáte čas, ale přesto chcete a přál by si to i Váš senior, „umět s internetem“, můžete mu jako dárek zaplatit některý z kurzů, který se touto výukou přímo zabývá.