Spokojený mazlíček u spokojeného páníčka


Domácí zvířata nám přinášejí spoustu radosti, zábavy a oddané náklonosti. Je samozřejmé, že nám přirostou k srdci a stanou se součástí rodiny. A stejně jako u ostatních členů rodiny, i u nich chceme dosáhnout co největšího štěstí. Nechcete přece, aby se váš malý drahoušek trápil, a to kvůli čemukoli. Zároveň se s ním ale nemusíte trápit ani vy.


letící pes


Myslete na několik následujících bodů, a to u psů i koček:


  • základní výcvik,

  • hodně pohybu a čerstvého vzduchu,

  • pravidelné prohlídky u veterináře a

  • pravidelné ošetřování proti všem parazitům.


kočka s kokršpanělem


Cvičte od malička


S psími miláčky můžete chodit na klasický cvičák, ideální je začít zhruba v půl roce věku a neskončit dřív než ve třech letech. Vycvičit ho ale můžete samozřejmě i doma. Umět by měl zejména základní povely jako sedni, lehni, k noze, zůstaň a aport. Máte-li vyšší cíle a máte k tomu vhodné plemeno, tak se můžete pustit také do trénování obrany, stopování či agility. Skvěle tím psa zabavíte.


 


U koček je výcvik složitější, ale není nemožný. Jsou sice více volnomyšlenkářské, ale i tak je můžete naučit, aby neškrábaly nábytek nebo neskákaly na stůl. Budete k tomu potřebovat dostatek trpělivosti a v žádném případě nezapomínejte na pochvaly a dobrůtky.


přátelé kočka a pes


Na procházku každý den


Domácí zvíře, stejně jako každé jiné potřebujete spoustu pohybu. Vyhnete se tak nejen obezitě, ale především mu budete pravidelně posilovat svaly. Své čtyřnohé přátele můžete jen vzít na vodítku ven, běhat s nimi, házet míček nebo použít jinou hračku. A myslete na to, že se nejedná o záležitost jednou za týden, ale každý den. Kromě pohybu je samozřejmě stejně důležité, zda má chlupatý kamarád vhodný jídelníček.


 


Na veterinu alespoň jednou za rok


Vyrazit k veterináři byste samozřejmě měli v případě, že zpozorujete cokoli podivného. Mazlíček vám těžko řekne, co ho bolí a trápí. Určitě se ale bude chovat jinak než obvykle, méně jíst a podobně. Stejně jako lidé by ale měli vyrazit i na preventivní prohlídku, a to minimálně jednou za rok. Nechte si ho zvážit, zkontrolovat, naočkovat a nechte si rovnou dát i léky na odčervení, proti blechám apod.