Nakupujeme pro prvňáka

Vybavit dostatečně prvňáčka na začátku školního roku není věc vůbec jednoduchá. Již od poloviny prázdnin nás supermarkety bombardují svým zbožím barvitě vylíčeným v akčních letákách, ale co je opravdu potřeba koupit?
pyramida z pastelek

Hypermarkety vs. papírnictví vs. internet

Pro rodiče zkušených školáků je jednodušší objednat si pomůcky přes internet. Už ví, jaké tužky jejich děti používají, jaké potřebují pero, které pastelky se nejméně lámou a které velikosti obalů na sešity a učebnice jim chybí.
Naopak koupi batohu nebo bačkor je nutné provést osobně a dítěti je vyzkoušet. Hledáte-li třeba školní penál nebo náplně do per a speciálně velké obaly na pracovní sešity, pak se obraťte na dobře zásobené papírnictví. Nejen, že vám poradí, ale hlavně vám řeknou, co je vůbec na trhu k dostání a jaké jsou alternativy. Akční nabídky supermarketů jsou skvělé, pokud doplňujete lepidla v tyčince, zvýrazňovače, skicáky nebo třeba temperové barvy.

Nákupní seznam

ü  Školní aktovka nebo batoh
Pro prvňáka rozhodně aktovku. Důvod je jednoduchý. Aktovka má na rozdíl od batohu pevnější kostru, takže dobře chrání obsah, i když s ní váš prvňáček hodí. Navíc je stabilnější při nošení na zádech. Zároveň ale nemá smysl kupovat extra drahou aktovku, protože po 2 letech školní docházky bude vaše dítko požadovat nový batoh.
Aktovka by měla být co nejlehčí, optimálně okolo 1 kg. Navíc by měla mít dobře polstrovaná záda, a pokud má i bederní a hrudní popruhy, je to vítaný bonus. Váha se lépe na zádech rozloží. Samozřejmostí jsou odrazky a kapsa na láhev s pitím, větší kapsa na penál a vnitřní kapsa na peněženku a klíče.
psaní velkého z
ü  Přezůvky
Vybírejte uzavřené klasické školní bačkorky. Stojí jen něco přes stovku a dětem většinou musíte koupit dvoje na školní rok, protože z nich po zimě vyrostou nebo si ve špičce udělají žraloka. Ty označené „žirafkou“ mají i lehkou podporu nožní klenby. Pantofle a crocsy jsou naprosto nevhodné.
ü  Láhev na pití a box na svačinu
Láhev nekupujte moc velkou. Pro prvňáka stačí 500 ml. Láhev by měla být snadno uzavíratelná a s krytem pítka. Krabička na svačinu už je dnes ve většině škol vyžadována a svačina v pytlíku se nenosí. Také krabičku si prohlédněte, zda ji váš prvňáček dokáže otevřít i zavřít úplně sám.
ü  Sportovní výbava
Základem jsou tenisky na běhání venku a „sálovky“, tedy tenisky do tělocvičny se světlou podrážkou, která nezanechává šmouhy. Samozřejmostí jsou tepláky s mikinou, tričko s krátkým rukávem, ponožky a kraťasy. To vše by se vám mělo podařit narovnat do pytlíku na tělocvik, který musí být látkový, aby v něm oblečení dýchalo.
ü  Penál, trojhranné pastelky, gumu a nůžky s kulatou špičkou
Penál kupujte prázdný, protože na začátku školního roku dostanete seznam, jaké tužky a pera koupit. Naopak hned můžete koupit trojhranné pastelky, gumu a nůžky s kulatou špičkou. Ostatní dostane váš prvňáček ve škole jako dar od sponzorů nebo sepsané na seznamu v prvním školním týdnu.