Adekvátní péče o automobil aneb jak se starat o plechového kamaráda

Zajisté je ve vlastním zájmu každého řidiče a majitele automobilu, aby mu sloužilo co nejlépe a nejdéle. Však správnou a pravidelnou péčí lze předejít mnoha svízelům a především prodloužit živnotnost auta. Je třeba mít na paměti, že řádnou péči a pozornost potřebuje ojetý i zcela nový vůz.
mazda 3 v myčce 
Servisní prohlídky a výměna pneumatik
 
Prohlídky jsou stanoveny výrobcem. Při pořízení nového automobilu jsou zároveň i součástí dokumentace. Nicméně optimální je servisní prohlídku provádět jednou ročně či při ujetí jistého počtu kilometrů. Prostřednictvím servisní prohlídky je automobil pečlivě zkontrolován a případně zjištěné závady či nedostatky jsou ze strany technika sděleny. Stejně tak i potenciální výměnu opotřebených součástí je většinou servis schopen zajistit.
 
Výměna pneumatik se provádí dvakrát do roka. Jedná se o povinné přezutí vždy na letní a zimní pneumatiky. Mít zimní pneumatiky je stanoveno zákonem a to na období od listopadu do konce března.
 mytí kol
Kontrola stavu kapalin
 
Zde je zejména důležité sledování motorového oleje, stejně tak brzdovou a chladící kapalinu a vodu v ostřikovačích. První tři uvedené kapaliny v případě nedostatku mají za následek poškození motoru. Ohledně výměny se jedná u brzdové kapaliny zhruba po třech letech, chladící kapalina o trochu méně. Oproti tomu se motorový olej mění jednou ročně či na základě počtu najetých kilometrů.
 
Měření emisí a technická kontrola
 
Technická kontrola je povinná a to jednou za dva roky. V případě pořízení nového vozidla je kontrola po čtyřech letech. Tyto kontroly jsou prováděny na příslušném STK neboli stanice technické kontroly.
 ruční mytí vozu
Pravidelná kontrola pneumatik
 
Alespoň jednou týdně je dobré na benzínce zkontrolovat, zda je v pneumatikách správný tlak, jinak je riziko nadměrného opotřebení a tím tak zásah do peněženky v rámci vysoké spotřeby. Optimální je hodnota okolo dvou atmosfér. Přední a zadní kola by měla mít kvůli hmotnosti motoru často odlišné hodnoty. Adekvátní tlak pro konkrétní pneumatiky je většinou vyznačen na vnitřní straně části víka palivové nádrže automobilu.