Velké díky za datle a fíky

V adventním období patří datle a fíky na stůl nejen jako symbol vánoc, ale také jako výborná pochoutka. Tyto delikátní plody si ale zaslouží mnohem více pozornosti.

DATLOVNÍK je životodárná, 25 metrů vysoká palma. Požaduje teplo, světlo a dostatek vláhy, což jí nabízejí hlavně pouštní oázy. Strom plodí jednou do roka a poskytuje přes 100 kilogramů datlí.
plantáž s datlovníky
DATLE byly odjakživa vysokým zdrojem energie a tvořily základní zdroj potravy pro národy žijící na poušti. I doposavad se v severní Africe i na Blízkém a Středním východě objevují v běžném jídelníčku denně. Lidé tam spotřebují skoro 90% produkce této lahůdky přímo na místě. Z plodů tam vaří datlový chléb i datlový med, který je výborným sladidlem.

Využití datlovníku:
Ø Konzumují se plody jako pochoutka i jako přísada do různých jídel.
Ø Vrcholové pupeny se jedí jako zelenina.
Ø Z máčených a rozdrcených semen se připravuje výživné krmivo pro domácí zvířata.
Ø Z kmene, který se nařízne, vytéká sladká šťáva, která se kvasí na víno a pálí na kořalku.
Ø Kmeny palem se využívají pro stavbu domů.
Ø Z vláken listů se pletou lana, klobouky, koše i rohože.

Datle mají spoustu vitamínů a minerálních látek. Jsou ideálním zdrojem energie, povzbuzují při poklesu výkonu. Mají vysoký obsah železa, jsou nabité draslíkem, hořčíkem, vápníkem a fosforem.
datlovník pravý
FÍKOVNÍK patří mezi nejdůležitější stromy starověkých civilizací. Na jeho plodech si lidé pochutnávali již před 4 tisíci lety před Kristem. Pěstuje se převážně v teplých krajích, výjimkou ale není ani pěstování u nás.

FÍKY mají mnohostranné využití v kuchyni. Připravují se z nich různé marmelády, džusy, cukrovinky i omáčky k masům.

Fíky mají vysoký obsah vitamínů, vápníku, železa, hořčíku i draslíku. Významné je i velké množství vlákniny, což lze využít jako ideální přírodní projímadlo bez nežádoucích účinků.

Datle i fíky mají vysoký glykemický index, proto nejsou vhodnou stravou pro diabetiky ani pro osoby, které bojují s nadváhou!

V Praze můžete navštívit RENESANČNÍ FÍKOVNU. Tento historický sad je u Pražského hradu v Královské zahradě, umístěn nad Jelením příkopem v těsném sousedství Belvedéru. Vznikl v 16. století pro potřeby panovnického dvora. Nyní je tam pěstování fíků obnoveno, což můžete vidět na vlastní oči.