Když nemůžete otěhotnět

Statistiky nám ukazují, že párů, které mají problémy s plodností, stále přibývá. S početím přirozenou cestou se potýká až 20% dvojic. Problém může být na straně ženy, nebo na straně muže, z jedné třetiny případů pak může jít o problém kombinovaný.
ženské pohlavní orgány
Důvodů, kvůli kterým žena nemůže otěhotnět, je mnoho.

1.       Jenou z nejčastějších příčin bývá syndrom polycystických ovarií. Je to onemocnění, při kterém ve vaječnících dochází k nadměrné tvorbě vaječných folikulů. Vzhledem k hormonální nerovnováze tyto folikuly nedozrávají a tak nedochází k uvolnění vajíčka.

2.       Dalším problémem může být zvýšená hladina prolaktinu, což je hormon zodpovědný za nástup laktace u žen po porodu.

3.       U žen někdy stojí za neúspěchem s otěhotněním jejich imunitní systém. Příčinou někdy mohou být zvýšené protilátky proti spermiím, obalu vajíčka nebo strukturám embrya.

4.       Některým ženám se může stát, že jejich vaječníky přestanou pracovat dříve, a to ještě v době, kdy by u nich měla být plodnost samozřejmostí.
těhotenský test
5.       Stres, třeba už jen z neschopnosti zplodit vlastního potomka, může být dalším důvodem. Neustálé snažení a selhávání může ženě způsobit neplodnost.

6.       Další příčinou může být nepravidelná menstruace. Vaječníky v danou chvíli neuvolní vajíčko, a to díky genetické predispozice, kvůli stresu nebo díky vrozené vadě.

7.       Neplodnost může souviset i s dalšími problémy, které brání proniknutí spermií do dělohy: myomy v děloze, polypy na děložní sliznici nebo vrozená deformace dělohy.

8.       Také užívání některých druhů léků může způsobit neplodnost. To se může přihodit například u onkologických pacientů, u nichž k nežádoucím vedlejším účinkům léků patří i poškození tkání reprodukčních orgánů.
foto ultrazvuku
Plodnost ženy však můžou ovlivnit i další chemické látky a léčiva, například některá psychofarmaka, ale i běžné léky užívané na cévní systém.