Zařizování takové místnosti, jakou je ložnice, si určitě zasluhuje naši dostatečnou pozornost. Vždyť „jak si kdo ustele, tak si také lehne“. A kvalitní odpočinek nám zkrátka přináší zdravější a spokojenější život! Tak jestli si z ní hodláte udělat pracovnu nebo skladiště věcí z celého bytu, zadržte, dokud je čas! Jak si s tím co nejlépe poradit?
Vybrat klidnou místnost
Základem úspěchu je v tomto případě vybrat místnost, která je „co nejdále“ ruchu v bytě i z venkovního prostředí. Ložnice by neměla přímo sousedit s kuchyní, kde je přeci jen větší provoz, ani s hlučnějším pokojem dospívajících dětí. Z venku by do ní nemel pronikat ruch z hlavní silnice, ale třeba ani ze společného schodiště a výtahové šachty. Co se týká velikosti místnosti, tak pro dvojici stačí místnost 15 čtverečních metrů.
Zajistit čerstvý vzduch
Další důležitou věcí je v ložnici zajistit svěží čerstvé „ovzduší“. Zde je potřeba na to myslet ještě více než v jiných pokojích. Určitě by zde měla být okna, která je možné často otevírat a větrat. Ke klidnému spaní plně postačuje, když je v místnosti teplota 17 až 19 °C. Proto ji nepřetápíme! Pokud je zde suchý vzduch, je potřeba zajistit jeho zvlhčování. Nejjednodušším způsobem je použít odpařovač určený k umístění na topná tělesa. Využít lze i zvlhčovače, kterých je na trhu již velká nabídka. Zvlhčovače jsou často součástí čističek vzduchu. Pozornost je dobré věnovat i výběru vhodných pokojových rostlin, které pak ložnici působí nejen velice dekorativně, ale kvalitu vzduchu také vylepšují.
Vybavit vhodným nábytkem
Nejdůležitější je samozřejmě kvalitní postel a matrace. S ostatním nábytkem to není vhodné přehánět. Stačí noční stolky, skříň na oblečení, případně prádelník, toaletní stolek, křeslo. Kvalitnímu odpočinku rozhodně nepomáhá přeplněná místnost, kde je uloženo vše, co se zrovna nevešlo do jiných částí bytu. Také není vhodné zde do hluboké noci pracovat na počítači nebo spát spíše v „tělocvičně“ plné více či méně používaného sportovního náčiní.
Dát si pozor na barvy
V tomto případě samozřejmě záleží na vkusu obyvatel ložnice, na jejich individuálním „pocitu“ z určitých barev. Odborníci ovšem varují před experimenty s příliš pestrými barvami a kontrasty. Klidnému odpočinku nejvíce prospívají a jsou doporučovány tlumené odstíny barev studených.