Není talíř jako talíř


U jídelních sad nádobí je to podobné jako u příborů. Můžeme je koupit za pár stovek korun, ale také mohou být dražší než auto. Nicméně zde možná nemusíme tak dlouze vybírat a starat se o kvalitu, protože poměrně často dochází k nechtěným ztrátám, kdy vinou naší nešikovnosti nebo jiných vlivů talíře rozbijeme. Musíme je tudíž během našeho života většinou vícekrát obměňovat.
ručně malovaný porcelán.jpg
Velký vliv na nákup jídelních sad nádobí mají momentální trendy a móda. To, co se líbilo našim rodičům, už se nejspíše nebude líbit nám. Talíře mění hlavně tvary a barvy. Dříve byly populární různé druhy obrouček, hlavně pozlacené nebo jinak barevné, případně talíře malované. Dnes se dává důraz spíše na jednoduchost, nepřezdobenou, zato se objevují různé méně klasické tvary. Od čtvercových, po oválné.

Na prvním místě by ale rozhodně měla zůstat funkčnost nádobí. Talíř by měl primárně sloužit k tomu, pro co byl určen. Proto se při koupi soustřeďte na to, jak se vám z něj bude jíst. Ono vybírat polévku ze čtvercového talíře nemusí být zrovna jednoduché. Důležitá je také skladnost nádobí, pokud zrovna nemáte v kuchyňské lince nadbytek místa. A nezapomínejte ani na hmotnost. Některé talíře bývají zbytečně těžké a hůře se pak s nimi manipuluje.
míchaný salát.jpg
Co se materiálu týče, tak asi v naprosté většině vede porcelán. Někdo má doma možná i talíře z odolného plastu, které používá třeba pro menší děti nebo pro zahradní párty, kdy je větší riziko rozbití těch porcelánových. Na stříbrném nádobí už servíruje asi málokdo.  A papírové talíře a levný měkký plast patří jen ke stánkům s rychlým občerstvením.
Vybírat můžete i velkého množství barev. Barva talíře může ovlivnit i naši chuť k jídlu. Uvědomte si při nákupu, že ne všechny pokrmy mohou sdanou barvou ladit. Proto klasicky vede stále barva bílá, případně nějaké jemné odstíny béžové nebo žluté.