Dejte pozor na bylinky

Zpochybňovat léčivé účinky bylin rozhodně nebudeme. Je třeba, ale vzít v potaz, že i přes jejich léčivou sílu se při nevhodném dávkování nebo kombinaci mezi sebou může dojít k nežádoucím účinkům. Stejně tak nejsou všechny bylinky vhodné pro děti nebo osoby nemocné. Oblíbená Třezalka tečkovaná. Jistě nám pomůže při nespavosti, stresu nebo úzkosti. Užívat by ji, ale neměli ženy, které zároveň užívají hormonální antikoncepci. Může se stát, že při vyšších dávkách sníží její účinnost. Také byste neměli pobývat na slunci.
koření badyán
Tato bylinka totiž patří mezi fotosenzitivní.
Věřte nebo ne, ale riziko hrozí u obyčejného bobkové listu. Koření bez, kterého si umíme spoustu pokrmů jen těžko představit, a v mnohých domácnostech určitě nechybí. Bobkový list se dříve používal k očistě organismu. Ve větší míře by si ho měly odepřít těhotné ženy. Říká se, že může způsobit krvácení. Podložené to, ale není.
Ostropestřecmnozí využívají ke zlepšení funkce jater a trávení. Jedná se vlastně o obyčejný, ale zdraví prospěšný bodlák. Díky obsaženým hořčinám navrací chuť k jídlu. Pokud ho budete užívat v rozumné míře, nemůže se vám nic stát. Při předávkování, ale může způsobit průjem a bolest žaludku. Stejně jako bobkový list není vhodný pro těhotné a kojící ženy.
bobkové listy ve sklenici
Na vánoce mnozí z nás k ozdobení věnců a svátečních dekorací využívá badyán. Svařené víno bez tohoto koření také nebude mít tu správnou chuť. Pozitivní vliv má na psychiku, možná i kvůli omamné vůni. Pomáhá při svalových křečích, nespavosti, kašli a nadýmání. Nedávejte toto koření dětem. Mohlo by u nich vyvolat zvracení a nevolnost.
Pozor při užívání Ginga. Přes veškeré léčivé účinky pár negativ má. U některých lidí může vyvolat alergii, trávicí potíže nebo nežádoucí krvácení.
Než se tedy pustíte do léčby bylinkami, zjistěte si pro jistotu, zda jsou pro vás vhodné.