Zářivkové trubice s paticí T5 mají odlišné vlastnosti, než před několika desítkami let

Technologie výroby zářivkových trubic pokročila za posledních dvacet let neuvěřitelným tempem kupředu. Některé vědní obory, zabývající se vývojem luminiscenčních materiálů, umožnily produkovat nové typy zářivkových těles. Do mlýna přispěla i miniaturizace v elektronice a projevilo se to i v konstrukci předřadníků. Současné výrobky umožňují na trhu konkurovat jiným technologiím nižšími náklady na výrobu, menšími rozměry trubic, životností, a využitelností v mnoha oblastech lidské činnosti.
světlo žárovky.jpg

Výhody lineárních zářivek

· Prakticky neomezené využití pro venkovní i vnitřní prostory a velký rozsah příkonu od 4 W do 200 W.
· V současné době je na trhu již velké množství různých svítidel s teplotou chromatičnosti od studených po teplé tóny barev. Velmi teplé barvy 2700 K, které se prakticky shodují s denním světlem, se hodí pro relaxaci, odpočinek, a zábavu. Naopak studené barvy od 6500 K do 17000 K lze využít tam, kde je kladen důraz na pozornost, např. při čtení, výuce, při práci v dílně, v manuálním provozu, v garáži apod.
· Jsou velmi účinným zdrojem světla, resp. efektivně přeměňují elektrickou energii na světelnou. U vysokofrekvenčního napájení je to až 102 lumen/W.
· Vyrábí se nejen lineární trubice, ale i různé tvarové profily, např. kruhové trubice, elipsy, zaoblené tvary apod. Světla lze umístit i do rozsáhlých prostor a začlenit jejich design do mnoha různých typů objektů. Právě univerzalita je klíčovým prvkem této osvětlovací techniky.
· Velmi nízká cena zářivek T5, které se jen stěží vyrovnají ceny LED diodových světel, je dána efektivním výrobním procesem na automatických linkách.
· Extrémně dlouhá životnost při současné dobré stabilitě světelného toku a podání barev. Ta se pohybuje v rozmezí od 15 do 20 tisíc hodin. Není tedy ojedinělým případem, kdy zářivky vydrží být v provozu i 20 let.
· Lineární zářivky rychle startují, a tím pádem šetří katodu.
· Svit je stabilní, stroboskopický jev je potlačen, ve srovnání se zářivkami konstruovanými před mnoha lety.
vintage lampa.jpg
· Nižší hmotnost předřadníku a při jeho provozu minimální energetické ztráty.
· Průměry trubic a jejich délky mohou ubýt mnohem menší, tím pádem lze osvětlovací techniku lépe tvarovat a přizpůsobovat požadavkům zákazníků.